Dost často se řeší, jak by takové portfolio mělo vypadat. A ono se to nedá odpovědět jednoduše, protože co žák, to individualita. Záleží na věku, povaze, zájmech, možnostech... Tady jsem se pokusila shrnout naše portfolio tak, jak vypadá teď v první třídě. Snad tenhle článek poslouží jako inspirace a odrazový můstek těm, kteří o cestě domácí školy teprve uvažují nebo jsou na úplném začátku. A budu moc ráda, když se v komentářích podělíte o vaše zkušenosti a co se osvědčilo vám, protože vzájemná inspirace je skvělá věc :)
Zatím je šanon rozdělený na části Deník (sem si synek dává obrázky na téma výletů a akcí, které podnikáme), Psaní (všechna grafomotorická cvičení, písanky), Matika (učebnice, karty s dalšími úkoly, různé spojovačky, vybarvování podle příkladů (víc o něm TADY) atd.) a Ostatní (různé vystřihování a lepení, pracovní listy k domácím pokusům...). Už teď je jasné, že to není finální uspořádání. Synek by si rád založil nějaký "pokusník", kam si bude dávat jen pracovní listy k pokusům, které ho hodně baví.
Na fotkách to vypadá, že už toho má Synek v šanonu opravdu hodně. V reálu je toho o něco míň. Část zatím na vyplnění čeká, ale je pro mě jednodušší, když je to všechno v jedněch deskách a jen oddělené záložkou.
Většinu sešitů s grafomotorikou, učebnici matematiky a karty, ale i písanky a pod. dětem kopíruju. Vyhovuje mi to víc, než kdyby psali přímo do toho. Jednak se to snáz archivuje a jednak můžu každou stránku vykopírovat víckrát, když je to třeba. Kdo vyplňuje rovnou do učebnic a sešitů, bere na přezkoušení je.
Další důležitá součást portfolia je krabice. Sem ukládám různé obrázky a výrobky, které zrovna nechce mít Synek vystavené. Na přezkoušení nejspíš pojede s námi krabic víc, podle toho, kolik se toho nashromáždí. Synek si sám vybírá, co si chce schovat a co nikomu ukazovat nechce a na přezkoušení nevezme. Takže o tom, co nakonec půjde do krabice, rozhoduje on sám. Jsou to jeho výrobky :)
Nově jsme založili čtenářský deník, kam vkládám jednotlivé listy ke knížkám, které Synek čte už sám. Na každý list vytisknu obálku knížky a on si tam napíše, co uzná za vhodné (případně mi něco nadiktuje), nakreslí obrázek... Mimo to jsme spolu založili účet na Databázi knih, kde si sám ukládá přečtené knížky a vytváří si tak i virtuální čtenářský deník.
Hodně mě teď zaujal nápad mít ve čtenářském deníku 3 části - co čteme spolu s rodiči, co čtu sám, co jsem si poslechl (audioknihy). Společné čtení a předčítání určitě bude u nás důležité ještě hodně dlouho, tak proč si nezaznamenat i tyhle knížky.
Hodně mě teď zaujal nápad mít ve čtenářském deníku 3 části - co čteme spolu s rodiči, co čtu sám, co jsem si poslechl (audioknihy). Společné čtení a předčítání určitě bude u nás důležité ještě hodně dlouho, tak proč si nezaznamenat i tyhle knížky.
No a poslední součást portfolia je v tuhle chvíli naše rodinná kronika. Je ve stejném čtyřkruhovém šanonu a zatím ji vytvářím hlavně já. Jsou v ní zápisy ze všech cest, výletů a akcí, lepíme tam turistické vizitky, vstupenky a zajímavé prospekty, děti tam dávají razítka a občas nakreslí obrázek. Ta s námi na přezkoušení pojede také. Je to část naší rodinné paměti a dětem pomáhá vybavovat si zážitky z cest.
Jak děti porostou, budou přibývat i jiné formy záznamů - klasické sešity na výpisky, různé plakáty, lapbooky a kdo ví, co všechno děti vymyslí. Určitě do portfolia bude patřit taky složka fotek z různých akcí a aktivit. Jsem moc zvědavá, kam se naše portfolio bude rozrůstat, v čem se bude lišit to Mrňavčino... Ze začátku jsem měla obavu, abychom vůbec měli na to přezkoušení co vzít, a teď to vypadá spíš tak, že jeden šanon nebude stačit :D
Domácí škola je ohromné dobrodružství. Nikdy nevíte, kam vás ta vaše cesta zavede, ale je to cesta pohodová a fakt zábavná :)
Výborný nápad i originální pojetí. Speciálně oceňuji jako nadšená čtenářka čtenářský deník, který bohužel nemají děti v běžném vzdělávání, což mi přijde škoda. A také rodinnou kroniku, pro kterou mám osobně raději tlusté vázané "sešitoknihy", ale toto je variabilnější. J.
OdpovědětVymazatSorry, doplňuji: čtenářský denik NĚKDY nemají děti... J.
OdpovědětVymazatMůžu mít dotaz? Kde jste sehnali to portfolio s kapsou na přední straně a kde jste tu čtyřděrnou děrovačku?
OdpovědětVymazatZrovna řešim portfolio pro domškoláky ;-) Díky :-)
Ten šanon je z makra, nikde jinde jsme nesehnali široký se 4 kruhy. Děrovačku také tam.
VymazatDíky ❤ do makra se nedostanem, ale nejak to vymyslime... každopádně diky za inspiraci i info :-)
VymazatDobrý den, mohla by jste mi napsat, jaká je značka či výrobce toho čtyř-kroužkového šanonu? Našla jsem nějaké 75 mm široké na internetu, ale nevím, zda mají ty kapsičky.
OdpovědětVymazatDíky moc Martina.