Stránky

úterý 21. května 2019

Skryté příběhy - Bomba na kolejích (Srbsko)

Státní svátek a výročí konce 2. světové války jsme oslavili tématicky. Vyrazili jsme s dětmi na misi, která je tematicky zasazená mezi partyzány. Nejprve rychlá zastávka na stavbě, acyhom omrkli, jak nám to pěkně roste, a pak hurá do Srbska.


Oficiální informace o trase:

Bomba na kolejích

Rok 1943 | Srbsko | délka 6 km | 7 zastavení | trvání 2.5h
Trasa vede od nádraží v Srbsku k jeskyni Koda a pak lesem a podél potoka zpátky, kolem skoro stoleté trampské osady Údolí děsu. 

Partyzán s přezdívkou Jirouš se za války skrývá a chystá se vyhodit do povětří vlak s německými zbraněmi.
Příběh je inspirován českým odbojem za druhé světové války a sabotážemi partyzánů z Brd.


úterý 14. května 2019

Skryté příběhy - První český Indián (Praha - Petřín, Zahrada Kinských)


Na Petříně jsou celkem 3 mise Skrytých příběhů. Dnes jsme se vydali za prvním českým indiánem od rozhledny směrem do zahrady Kinských.



Oficiální informace o trase:

První český indián

Rok 1908 | Praha - Kinského zahrada | délka 1 km | 7 zastavení |trvání 0.5h
Trasa vede od horní brány do zahrady poblíž Štefánikovy hvězdárny přes romantické skalky, vyhlídky a jezírka až do dolní části parku s východem na Náměstí Kinských.

Do Prahy přijel indián, aby zjistil příčinu nemoci, na kterou umírá jeho kmen.

V roce 1908 přivezl český cestovatel a znalec kaktusů A. V. Frič z Jižní Ameriky, z dnešní Paraguye, do Prahy ještě něco jiného než katus – indiána Čerwuiše z kmene Čamakoko. Byl to vůbec první indián, kterého Češi kdy viděli jinak než na obrázku. Čerwuiš i většina jeho kmene trpěli neznámou průjmovitou nemocí. Nebyla to jen tak ledajaká „běhačka”. Bylo to s nimi tak špatné, že hrozilo vymření celého kmene. Čerwuiš se tedy obětoval a vydal se s Fričem do pro něj zcela neznámé Evropy hledat lék pro sebe i své příbuzné. Všemu v Praze se divil a Pražané se divili jemu. Jednoho dne se vydal na procházku do Kinského zahrady. Čeká ho zásadní setkání s breberkologem Novákem.

sobota 11. května 2019

Co čteme - Knížky o zahradě pro předškoláky a mladší školáky

V minulém knižním článku jsem sepsala malý přehled našich top knížek o zahradě a zahrádce pro nejmenší děti, cca 2-5 let (najdete ho TADY). A teď je čas trochu se mrknout na knížky pro předškoláky a mladší školáky. Tedy věk, kdy už si s dětmi fakt čteme a není to jen o prohlížení obrázků a "najdi žížalu, kde je krtek, jak dělá had...". V tomhle věku děti obvykle rády spolupracují na všem, co dělají rádi jejich rodiče (tedy pokud je nikdo nevyhání, že jsou na to ještě malí). No a mají-li prostor, s chutí si to zkouší dělat po svém, testují, co je možné... a občas taky nadělají trochu spoušť.

Naše děti se ochotně podílí na všem, co na zahradě dělám. Zatím tedy na zahradě na chalupě mých rodičů a doma v květináčích, truhlících a výsevních miskách. Zalévají, vysévají, přepichují, sázejí... cokoli jim umožním. A musím říct, že už je to opravdu pomoc a spolupráce a ne jen "ať něco dělá a hlavně mi nechá chvíli klidu na práci".

Tak tady přináším tipy na několik knížek o zahradách, zahrádkách a zahradničení pro děti ve věku Mrňavky a Synka. Rozdělila jsem je do 3 skupin - knížky vzdělávací, zahradnické a příběhové. A pro rodiče jeden bonus na závěr :-)

Držte si klobouky, bude to dlouhé...